شهدا

سردار شهید محمد ابراهیم همتی - فرمانده ناوچه پیکان(نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)

فرمانده ناوچه پیکان(نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)
سردار شهید محمد ابراهیم همتی
فرمانده ناوچه پیکان(نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)
زندگینامه شهید محمدابراهیم همتی

محمد ابراهیم همتی در اسفند 1329 در شهرستان سمنان متولد شد. در شش سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود و دوران تحصیل خود را در تهران سپری کرد. پس از اخذ مدرک دیپلم از دبیرستان رودکی با وجود قبولی در رشته مهندسی دانشگاه تهران، به دلیل علاقه فراوانی که به دریا داشت، استخدام در نیروی دریایی ارتش را برگزید. بعد از مدتی برای طی دوره های ناوبری و فرماندهی کشتی به آلمان اعزام گردید و در بین دانشجویان 70 کشور جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داد و به این بازگشت. همتی در ادامه، برای تکمیل مهارت ها و تخصص های دریا نوردی، به کشورهای سوئد و فرانسه اعزام شد و تا سال 1357 در آن جا تحصیل کرد. پس از پایان دوره تخصصی و بازگشت به ایران، در منطقه دریایی بوشهر مشغول خدمت شد و دست سرنوشت به گونه ای باور نکردنی این شهید بزرگوار را به ناوچه پیکان پیوند زد؛ چرا که همزمان با تحصیل در فرانسه، ناوچه پیکان به سفارش ایران در این کشور ساخته شد و همتی با همین ناوچه به ایران بازگشته بود و تا روز شهادت در سمت فرمانده ناوچه پیکان بود و در این ناوچه خدمت می کرد.
همزمان با آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریور 1359، شهید همتی در مرخصی و در تهران به سر می برد و پس از اطلاع از تجاوز نیروهای عراقی به میهن اسلامی، بلافاصله برای تهیه بلیط و عزیمت به بوشهر عازم فرودگاه شد، اما به دلیل بمباران فرودگاه و لغو پروازها از طریق هوا نتوانست عازم محل ماموریت شود. در آن شرایط وی لحظه ای آرام و قرار نداشت، شبانه و با اتوبوس به شیراز رفت و از آن جا با خودرو سواری خود را به بوشهر رساند. شهید همتی بعد از چندین عملیات موفق از جمله عملیات اشکان و شهید صفری، در هفتم آذر 1359 به طور داوطلبانه در عملیات مروارید شرکت نمود.
در این عملیات همراه با ناوچه پیکان، اسکله های نفتی البکر و الامیه را به آتش کشید و مانع از صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس و دریای عمان شد. در پایان ماموریت، به صورت غافل گیرانه مورد هدف موشک ناوچه دشمن قرار گرفت و همراه با همرزمانش و ناوچه پیکان، با آرام گرفتن در آب های نیلگون خلیج فارس، نامی ماندگار در تاریخ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یافتند.

اضافه کردن دیدگاه جدید